Wymiana handlowa między Polską a Grecją – jakie towary?

eksport grecja

Wymiana handlowa między Polską a Grecją stale się zacieśnia i dotyczy coraz większej ilości produktów. Jak pokazują statystyki wartość wymiany handlowej, jest już liczona w miliardach euro. Jakie towary są sprzedawane do Grecji i co najczęściej sprowadzamy do kraju.

Handel między Polską a Grecją stanowi coraz znaczniejszy wycinek polskiego importu i eksportu. Warto od razu zaznaczyć, że ten drugi ponad dwukrotnie przewyższa wartość i ilość sprowadzanych towarów z Grecji. Grecy najchętniej kupują od Polski urządzenia mechaniczne oraz pojazdy osobowe i transportowe. Do Polski sprowadzane są głównie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego. Jakie towary są przedmiotem wymiany handlowej w ostatnich latach?

Specyfika rynku greckiego

Grecka gospodarka opiera się głównie na usługach oraz sektorze turystycznym. Grecja może pochwalić się także ogromną flotą handlową. Nieco mniej rozwinięty ma natomiast przemysł, przez co bilans handlowy kraju jest ujemny. Grecja aktywnie poszukuje nowych partnerów handlowych i systematycznie zacieśnia stosunki gospodarcze z krajami UE. Jednym z nich jest Polska. Oba kraje posiadają PKB znacznie obiegające od zachodnich standardów, przez pod względem cen są dla siebie atrakcyjnymi partnerami. W stosunkach handlowych przełomowy okazał się rok 2019, kiedy nastąpił wyraźny wzrost eksportu towarów do Grecji. Jakie towary sprzedajemy?

Co sprzedajemy do Grecji?

W ramach eksportu do Grecji sprzedawane są przede wszystkim maszyny, samochody oraz urządzenia cyfrowe i elektroniczne. Osobną grupę produktów stanowią polskie wyroby tytoniowe oraz zabawki. Są to także towary związane z branżą HO.RE.CA jak urządzenia AGD kupowane do greckich hoteli oraz produkty mleczarskie i mięso. Grecy chętnie kupują także liczniki energii elektrycznej. Wywozi się także coraz więcej drewnianych mebli, opon pneumatycznych oraz urządzeń przeznaczonych do cyfrowego przetwarzania danych.

Co kupujemy od Grecji?

Wśród towarów kupowanych od Grecji znajdują się przede wszystkim produkty stoczniowe. Są to statki towarowe, statki pasażerskie, promu i łodzie. W dużych ilościach importowane są także produkty farmakologiczne i chemiczne. Osobny sektor stanowią produkty spożywcze. To przede wszystkim greckie pomarańcze, brzoskwinie oraz kiwi. Polacy chętnie kupują także oliwy, oliwki i sery feta. Towary kupowane są przez magazyny, sklepy spożywcze oraz przez restauratorów.

Największe znaczenie w wymianie handlowej między Polską a Grecją ma transport drogowy. Średni czas transportu wynosi 4-5 dni. Wybierając firmę, warto postawić na przewoźnika z doświadczeniem na tej trasie. Pozwoli to zoptymalizować koszty oraz znacznie przyśpieszyć czas transportu.