Odcinkowy pomiar prędkości – co to jest i jak się go dokonuje?

import Grecja

Odcinkowy pomiar prędkości to sposób na większe bezpieczeństwo na drogach. Pomiar dokonywany jest na dłuższych odcinakach trasy, a nie punktowo, dzięki czemu jest znacznie skuteczniejszą metodą na ograniczanie prędkości.

Eksperci analizujący ruch drogowy i zachowania kierowców, zwracają uwagę na dużą skuteczność odcinkowego pomiaru prędkości. Na czym polega ta metoda i dlaczego jest efektywna?

Odcinkowy pomiar prędkości – na czym polega?

Odcinkowy pomiar prędkości to metoda polegająca na mierzeniu prędkości na dłuższych odcinkach drogi, jak autostrada czy tunel. Odczyt zaczyna się w momencie wjazdu za bramkę. Umieszczona na wjeździe kamera sczytuje numer rejestracyjny, markę oraz typ pojazdu. Zapisuje także czas wjazdu na odcinek pomiaru. Druga kamera umieszczona jest na bramce wyjazdowej. Urządzenie rejestruje godzinę wyjazdu i automatycznie oblicza średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd. Taki system zmusza do zachowania prędkości zgodnej z przepisami na całym odcinku drogi. Przekroczenie spowodowałoby zmniejszenie czasu pojazdu, a co za tym idzie zwiększenie średniej prędkości obliczonej przez kamery.

Eksperci zwracają uwagę, że odcinkowy pomiar prędkości nie tylko jest dużo skuteczniejszy w egzekwowaniu od kierowców jazdy zgodnie z przepisami, ale także przyczynia się do większej płynności jazdy i ruchu na drodze. Kontrprzykładem mogą być radary, przed którymi kierowcy najczęściej gwałtownie hamują, a następnie znowu przyśpieszają.

Systemu automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych

Odcinkowy pomiar prędkości jest kolejnym etapem rozwoju systemu automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych. System pierwotnie używany był tylko w Anglii, ale jego duża skuteczność sprawiła, że wiele państw również wprowadziła go na drogach w celu egzekwowania przepisów prawnych i poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. System wykorzystywany jest m.in. do odcinkowych pomiarów prędkości, poboru opłat za drogę lub parking oraz wykrywania aut bez ubezpieczenia lub skradzionych samochodów.

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce

W Polsce działają 34 odcinkowe pomiary prędkości. Pierwszy z nich został zainstalowany na odcinku autostrady A1. W kolejnych miesiącach planowane jest wprowadzenie kolejnych kamerek. Jak pokazują statystyki od momentu wprowadzenia OPP na polskich drogach, liczba wypadków w miejscach pomiaru spadła średnio o 60%. Takie statystyki napawają optymizmem i sprawiają, że rozwiązanie stanie się jeszcze bardziej powszechne.