Użyteczne aplikacje i urządzenia dla kierowców samochodów transportowych

transport z Grecji do Polski

Rozwój technologii i komputerowych nowości nie pozostaje bez wpływu na transport i logistykę. Branża nie została także pominięta przez twórców aplikacji użytkowych, które pomagają planować i optymalizować trasę przejazdu i unikać newralgicznych miejsc na trasie. Co, ciekawe niektóre z nich są zakazane w poszczególnych krajach Europy. Czym są aplikacje i pomocne urządzenia dla kierowców samochodów transportowych i czemu służą?

Aplikacje dla kierowców ciężarówek to specjalne oprogramowanie, którego celem jest ułatwienie pracy kierowcy oraz zadbanie o bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Wśród nich znajdują się m.in. aplikacje GPS, wideorejestrator oraz CB radio. Do czego służą i czy na pewno wszędzie można je stosować?

Aplikacje GPS

Ciężko współcześnie spotkać na drodze samochód bez zamontowanej nawigacji GPS. Najczęściej ma ona postać osobnego, kompaktowego urządzenia. Można także pobrać darmową aplikację na telefon lub tableta. Nawigacja pomaga znaleźć właściwą drogę i ułatwia pracę kierowcom, którzy poruszają się po nowych drogach. Pozwala więc zaoszczędzić czas spędzony na poszukiwaniu drogi i eliminuje pomyłki. Dodatkowo wskazuje utrudnienia na drodze i podpowiada alternatywne, szybsze trasy. Aplikacje w większości są w pełni legalne. Wyjątkiem są oprogramowania wykrywające radary do mierzenia prędkości. Za stosowanie takiej aplikacji grozi mandat w wysokości 500 zł i 3 punktów karnych.

Wideorejestrator

Wideorejestrator służy do rejestrowania i nagrywania pokonywanej drogi. Urządzenie może także służyć do kontrolowania prędkości pojazdu. Oprogramowanie jest pomocne na długich trasach, pozwala także rejestrować niespodziewane zdarzenia drogowe, co jest pomocne przy egzekwowaniu ubezpieczenia. W Polsce urządzenie jest w pełni legalne, ale nie dotyczy to każdego kraju europejskiego. W Austrii i Hiszpanii korzystanie z wideorejestratora może skutkować dotkliwą karą.

CB radio

CB radio to często spotykane wśród kierowców udogodnienie. Pozwala ono na swobodną komunikację między członkami ruchu drogowego. Pierwotnie miało służyć zapytaniom o drogę lub możliwe utrudnienia. Obecnie najczęściej służy ostrzeżeniom przed kontrolą prędkości lub radiowozem. Z tego powodu używanie CB radia w niektórych krajach jest zabronione. Warto sprawdzić ich listę przed wyjazdem na trasę.