Jakie są rodzaje kontenerów transportowych? Wymiary i przeznaczenie

przewóz towarów grecja

Firmy oferujące usługi transportowe, takie jak przewóz towarów do Grecji, często korzystają podczas transportu z kontenerów. Są to metalowe skrzynie o ustandaryzowanej budowie, które pozwalają bezpiecznie przewieźć towar na jednym lub w kilku środkach transportu, bez konieczności przeładowywania. Jakie są podstawowe rodzaje kontenerów transportowych i do czego są używane?

Kontenery transportowe – co to jest?

Kontenery transportowe to metalowe skrzynie o kształcie prostopadłościanu. Kontenery tworzą zamknięte bryły, które posiadają podłogę, ściany, dach i otwierane drzwi. Stalowa konstrukcja wykonywana jest z podstawy i narożnych słupków, do których montuje się belki i dźwigary. Wymiary kontenera budowlanego mogą osiągać nawet rozmiar niewielkiego budynku.

Rodzaje kontenerów

Kontenery handlowe powinny być dopasowane do rodzaju towaru, który będzie nimi dostarczany. Przykładem może być kontener 7m3, który świetnie sprawdzi się w przypadku drobnicy, ale nie będzie odpowiedni do przewozu gabarytów. Poszczególne typy skrzyń różnią się m.in. ładownością, wymiarami oraz światłem w otworach dachowych lub okiennych. Istotnym parametrem jest także waga własna kontenera.

Kontenery drobnicowe

Kontenery pozwalają na transport towarów drobnicowych – w opakowaniach zbiorczych lub sypkich. W zależności od modeli ważą od 1,8 do 2,5 tony. Średnia ładowność kontenera to 21,8 ton. Możemy podzielić je na:

  • 20’ Standard/DV – pojemność 32,3 m3; średnie wymiary: 5.918 m x 2.330 m x 2.356 m;
  • 40’ Standard/DV – pojemność 66,9 m3; średnie wymiary: 12.015 m x 2.330 m x 2.389 m;
  • 40’ High Cube (HC) – pojemność 76,6 m3; średnie wymiary: 12.033 m x 2.350 m x 2.700 m wysokości.

Kontenery z otwartym dachem

Specjalny rodzaj kontenerów wykorzystywany do transportu towarów o większej wysokości lub rozmiarach, które przekraczają światło drzwi kontenera. Skrzynia ładowana jest od góry za pomocą dźwigu.

Kontenery o otwartych bokach

Są to specjalistyczne skrzynie z szerokimi, dwuskrzydłowymi drzwiami i charakterystycznie wydłużonymi ścianami. Otwarte boki usprawniają załadunek i rozładunek oraz pozwalają wygodnie sortować zawartość skrzyni bez konieczności wyciągania towaru. Kontenery dostosowane są do przewozu towarów, które nie mieszczą się w innych typach skrzyń.

Kontenery zbiornikowe

Służą do transportu płynnych chemikaliów i cieszy. Składają się z cysterny umieszczonej w ramie kontenera ‘20.

Kontenery chłodnicze

Innym typem skrzyń są kontenery chłodnicze, których ściany zostały pokryte specjalną pianką poliuretanową, a podłoga wyłożona aluminium. Taka konstrukcja skrzyni pozwala na bezpieczny przewóz towarów wymagających utrzymania stałej temperatury (w przedziale od 25 do – 25 stopni C).