Transport dzieł sztuki

Firmy transportowe w służbie e-commerce

Transport dzieł sztuki to specyficzny rodzaj zlecenia, w którym podmiotem zlecającym jest zazwyczaj muzeum lub instytucja kultury. Wysoka wartość przewożonych przedmiotów oraz specyficzne warunki, które trzeba im zapewnić na czas przejazdu, stanowią jeden z największych wyzwań branży transportowej. Jak zorganizować bezpieczny transport dzieł sztuki z muzeum do muzeum?

Wśród dzieł sztuki, które są przedmiotem transportu z muzeum do innej instytucji kultury, możemy wyróżnić rzeźby, posągi, obrazy, przedmioty użytkowego, meble, plakaty i dokumenty. Zorganizowanie takiego przewozu wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego ubezpieczenia, które zabezpieczy interesy Klienta oraz firmy wykonującej taką usługę.

Na co zwrócić uwagę przy przewozie dzieł sztuki?

Wycena transportu.

Dzieła sztuki to, co do zasady, przedmioty wartościowe, których wartość wynika nie tylko z techniki i materiału wykonania, ale także wartości jako obiektu muzealnego. Tę wartość należy uwzględnić przy realizacji i wycenie przewozu obiektów z muzeum do muzeum, instytucji kultury, galerii lub innego miejsca przeznaczenia.

Zabezpieczenie towaru.

Kolejną newralgiczną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie transportowanego towaru. W tym celu nadawca jest zobligowany do odpowiedniego zapakowania i zabezpieczenia dzieła sztuki, które ma być objęte usługą transportu. Wśród najczęściej stosowanych sposób pakowania znajdują się skrzynie drewniane, opakowania tekturowe, folie bąbelkowe, ramy drewniane, palety, tuby oraz strecz.

Kontrola temperatury.

Dzieła sztuki przechowywane są w specjalnych magazynach lub przestrzeniach ekspozycyjnych, w których panują określone warunki hydrotermiczne. Oznacza to, że zbyt wysoka lub niska temperatura oraz wilgoć mogą mieć szkodliwy wpływ na transportowane dzieła sztuki. Typ przewozu powinien być więc dostosowany do wymogów konserwatorskich i odbywać się w kontrolowanych warunkach.

Ubezpieczenie dzieł sztuki na czas transportu.

Dzieła sztuki jako przedmioty szczególnie wartościowe nie są standardowo zawarte w podstawowych warunkach ubezpieczenia oferowanych przez większość agencji ubezpieczeniowych. Wymagają więc zawarcia odpowiedniej klauzuli w umowie przewozu, która zabezpieczy interesy obu stron.

Decydując się na usługę transportu dzieł sztuki, warto więc postawić na firmę z doświadczeniem, która zagwarantuje bezpieczny przewóz w odpowiednich warunkach oraz zadba o właściwą treść umowy ubezpieczeniowej.