Spedycja do Grecji. Jakie towary najczęściej są przewożone na linii Polska- Grecja?

Eksport Grecja

Grecki rynek to atrakcyjny kierunek ekspansji dla polskich przedsiębiorców. Niewielkie nasycenie oraz niski próg wejścia zachęca do inwestowania. Równocześnie Grecy chętnie importują do kraju produkty i surowce produkowane w Polsce. Jakich towarów to dotyczy? Co najczęściej jest transportowane na linii Polska – Grecja?

Eksport do Grecji

Według raportu Krajowej Izby Gospodarczej Polski import w ubiegłym roku osiągnął wartość 225,5 mld euro. Tylko 0,4% udziału w tej kwocie należy do rynku greckiego, co pokazuje, że jest to kierunek eksportu w którym wciąż pozostało sporo do zrobienia. Wśród produktów eksportowanych do Grecji na pierwszym miejscu znajdują się produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego oraz nabiał. Transportowane jest mięso wołowe, cielęcina, mleko, masło i śmietana. Grecy importują także chętnie produkty zbożowe i cukier, które wykorzystywane są w przemyśle spożywczym oraz w branży HoReCa.

Drugą grupę importowanych towarów stanowią urządzenia elektryczne, narzędzia oraz maszyny. Z polski sprowadzany jest sprzęt AGD, części do maszyn przemysłu ciężkiego oraz pojazdy samochodowe i transportowe. Rosnąca mimo kryzysu sprzedaż, wskazuje na pozytywną koniunkturę i sytuację dla polskich przedsiębiorców.

Import z Grecji

Wśród towarów importowanych z Grecji znajdują się maszyny przemysłu ciężkiego, chemia oraz produkty spożywcze. Pierwsze miejsce wśród importowanych towarów należy do statków. Warto dodać, że przemysł stoczniowy w Grecji i w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie, dlatego oba Państwa prowadzą aktywną wymianą handlową w zakresie części, półfabrykatów, a nawet gotowych łodzi. Najwięcej importuje się statków pasażerskich oraz promów.

Drugą grupę produktów stanowią leki i produkty farmaceutyczne, które są sprowadzane do Polskich aptek. Są to przede wszystkim środki terapeutyczne oraz profilaktyczne. Z Grecji sprowadzana jest także chemia, która następnie sprzedawana jest do laboratoriów oraz sklepów z detergentami do domowego użytku.

Z Grecji importujemy także liczne towary spożywcze. Jest to słynna grecka oliwa, ser feta oraz oliwki. Do polskich sklepów trafiają także greckie pomarańcze, kiwi, brzoskwinie oraz inne produkty spożywcze pochodzenia roślinnego.

Przewóz towarów Polska – Grecja

Firma transportowa Banex specjalizuje się w międzynarodowym transporcie na linii Polska – Grecja – Polska. 25 lat doświadczenia na rynku pozwoliło nam nawiązać silne relacje z kontrahentami z obu krajów. Oferujemy przewóz ładunków całopojazdowych i częściowych. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.