Przygotowanie samochodu ciężarowego na okres zimowy

import Grecja

Zima to wymagający czas nie tylko dla kierowców samochodów osobowych. Samochody ciężarowe codziennie przemierzają tysiące kilometrów, niezależnie od warunków, jakie panują na drodze. Z tego powodu szczególnie istotny jest odpowiedni serwis i przygotowanie tirów przed nadejściem niskich temperatur. Jak zadbać o ciężarówkę w sezonie zimowym?

Serwis samochodów ciężarowych

Przygotowanie samochodu ciężarowego na okres zimowy, najlepiej rozpocząć przed nastaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Pierwszym krokiem powinna być wizyta w serwisie samochodów ciężarowych i przeprowadzenie kompleksowej kontroli w zakresie ogólnej kondycji pojazdu oraz poszczególnych komponentów, poczynając od silnika, aż po oświetlenie. Warto także wymienić elementy eksploatacyjne, takie jak opony i płyn chłodzące, a także sprawdzić prawidłowe działanie wycieraczek i hamulców oraz układu pneumatycznego.

Kontrola układu pneumatycznego

Powietrze wypychane przez sprężarkę w samochodzie ma wysoki poziom wilgoci. Podczas procesu sprężania, woda gromadzi się w układzie pneumatycznym, skąd jest usuwana przez osuszacz powietrza. Zbyt niskie ciśnienie w układzie może oznaczać nieszczelność i doprowadzić do wniknięcia wilgoci do wnętrza pojazdu. To zjawisko jest szczególnie groźne w okresie zimowym, gdy woda może zamienić się w kryształki lodu i zablokować zawory, prowadząc do poważnych awarii.

Kontrola akumulatora

Przygotowanie ciężarówki na zimę wiąże się także z dokładnym sprawdzeniem akumulatora. Jego sprawne działanie ma szczególne znaczenie w przypadku ciężarówek, które są narażone na mróz podczas nocnych postojów na zadaszonych parkingach. Już przy temperaturze 0⁰C moc rozruchowa może zmniejszyć się nawet o 20%, a przy dwucyfrowej liczbie może spaść o 50%. Aby uniknąć problemów z odpaleniem samochodu, warto kontrolować stan elektrolitów, oczyścić przed zimą obudowę i bieguny akumulatora oraz poddać go ogólnemu przeglądowi. Dobrą praktyką jest także umiarkowane ogrzewanie szyb i foteli na krótkich dystansach.

Sprawdź oświetlenie i stan okablowania

Zimą dzień jest coraz krótszy i szybciej zapada zmrok. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego koniecznie sprawdź stan i ustawienia wszystkich świateł w pojeździe. Kontroli warto poddać reflektory, kierunkowskazy, światła halogenowe przeciwmgielne, a także oświetlenie kokpitu i kabiny kierowcy. Zewnętrzne światła, warto przetrzeć mokrą ściereczką, tak aby na pewno były dobrze widoczne i czyste.

Zakup łańcuchów śniegowych

Samochody ciężarowe, które przemieszczają się w terenie górskim lub poza głównymi drogami, powinny także posiadać łańcuchy śniegowe. Założenie łańcuchów na koła znacznie ułatwia poruszanie się po nieodśnieżonych drogach i trudnym terenie. Ważną kwestią jest także to, aby przećwiczyć ich zakładanie.