Import z Grecji do Polski – co najczęściej przywozimy z ojczyzny Homera?

Import z Grecji do Polski

Grecja zajmuje ważne miejsce na importowej mapie Polski. Jak się okazuje, wśród najczęściej przywożonych produktów występują nie tylko oliwa i wina. Jakie towary są przedmiotem importu z Grecji do Polski?

Greckie dobra i towary sprzedawane są głównie do krajów Unii Europejskiej. Obszarami najintensywniejszego eksportu są Włochy, Niemcu, Bułgaria oraz Cypr. Wśród partnerów handlowych znajduje się również Polska.

Eksport z Grecji

Szacuje się, że aż 60% towarów greckich eksportowanych jest do Unii Europejskiej, podczas gdy jedynie ¼ z nich trafia na rynek azjatycki. Jakie towary są najczęściej eksportowane? Towarami eksportowanymi z Grecji są głównie artykuły spożywcze i rolnicze. Grecka oliwa cieszy się uznaniem na całym świecie i chętnie importowana jest przez właścicieli restauracji oraz sieci sklepów spożywczych. Wśród innych eksportowanych do Unii towarów znajdują się również produkty chemiczne, przemysłowe, a także petrochemiczne, jak oleje ropy naftowej lub oleje z minerałów bitumicznych.

Import z Grecji do Polski

Wśród produktów sprowadzanych z Grecji do Polski na pierwszym miejscu znajdują się… statki! Co ciekawe są to między innymi statki towarowe, a także duże statki pasażerskie, promy oraz lżejsze łodzie. Popularną grupę produktów stanowią leki oraz produkty farmaceutyczne do celów terapeutycznych i profilaktycznych importowane do polskich aptek. Produkty chemiczne wykorzystywane są do laboratoriów oraz sklepów z chemią domową.

Produkty spożywcze

Inną znaczną grupą produktów są towary spożywcze oraz pochodzenia roślinnego. Do najczęściej importowanych owoców należą greckie pomarańcze, kiwi i brzoskwinie, które trafiają do obiegu handlowego sieci sklepów. Popularnymi importowanymi produktami spożywczymi jest także oliwa, ser feta oraz oliwki. Te produkty importowane są głównie do lokalnych magazynów i sklepów, gdzie w których można nabyć oryginalny towar. Chętnie kupują je również restauratorzy. Wartość greckiego importu sektora rolno-spożywczego wyceniana jest na 5,5 mld euro.

Import metali i tworzyw sztucznych

Wśród produktów importowanych z Grecji znajdują się również metale nieszlachetne oraz produkty z nich wykonane, wśród których można wymienić wyroby z aluminium, stali oraz żeliwa. Są to najczęściej grube blachy lub aluminiowe taśmy wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. Osobną grupę stanowią tworzywa sztuczne.

Czy import towarów z Grecji do Polski się opłaca?

Import towarów z Grecji do Polski stanowi jedynie 0,2% udziału w ogólnym imporcie krajowym, co stwarza korzystną sytuację dla podmiotów szukających swojej niszy w sprowadzaniu produktów z Grecji. Niska konkurencja i stopień nasycenia rynku zachęcają do powstawania nowych biznesów i inicjatyw.