Eksport z Polski do Grecji – jakie towary są najczęściej transportowane?

Eksport Grecja

Eksport towarów z Polski do Grecji niemal dwukrotnie przekracza import. Zasadniczą część eksportowanego do Grecji towaru stanowi jedzenie i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jakie produkty stanowią przedmiot eksportu z Polski do Grecji?

Eksport z Polski

Według danych Krajowej Izby Gospodarczej wartość eksportu Polski wyniosła w 2020 roku 225,5 mld euro. Najwięcej produktów tradycyjnie było importowanych do Niemiec oraz takich krajów Unii Europejskiej jak Francja Włochy i Holandia. Eksport towarów z Grecji do Polski wyniósł zaledwie 0,4% udziału w rynku, co pokazuje, że jest to wciąż kierunek eksportu godny uwagi dla podmiotów z różnych branży.

Co importują Grecy?

Grecja importuje przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne, a także pojazdy przemysłowe oraz samochody osobowe i transportowe. Osobną grupę stanowią produkty i środki chemiczne. Grecja jest krajem, w którym ważnym sektorem gospodarczym jest turystyka. Wśród importowanych towarów drugie miejsce zajmują produkty rolno-spożywcze oraz asortyment HO.RE.CA związany z wyposażeniem hoteli i restauracji. Wszystko to stwarza korzystne warunki dla polskiego eksportu.

Eksport z Polski do Grecji

Wśród towarów eksportowanych z Polki do Grecji na czele znajdują się produkty spożywcze, najczęściej pochodzenia zwierzęcego. Eksportowane jest mięso wołowe i cielęcina w postaci surowych produktów oraz przetworzonej lub pół przetworzonej postaci. Do Grecji eksportowane są również produkty zbożowe oraz mleko i przetwory mleczne. Wśród eksportowanych towarów znajdują się również cukier, wyroby cukiernicze oraz…pieczarki i grzyby. Wartość dodać, że wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego wzrosła o 127,1% w stosunku do roku 2012 i obecnie stanowi ok 30% wartości łącznego eksportu z Polski do Grecji.

Osobną grupę eksportowanych towarów stanowią narzędzia, urządzenia elektryczne oraz maszyny. Eksportowane są zarówno gotowe produkty, jak i części do nich. Wśród przewożonych produktów znajdują się gazomierze, liczniki, urządzenia do przetwarzania danych, a także sprzęt AGD, taki jak pralki, chłodziarki, czy zamrażarki. Eksportowane urządzenia to także maszyny przemysłowe oraz pojazdy samochodowe i transportowe. Obszarem obustronnej wymiany handlowej są również towary związane z przemysłem stoczniowym.

Eksport do Grecji – jakie nisze?

Zdaniem ekspertów export z Polski do Grecji jest daleki od nasycenia. Niszami godnymi uwagi są nadal artykuły spożywcze i cukiernicze, żywność ekologiczna oraz wyroby chemiczne, w tym kosmetyki oraz farmaceutyki. Korzystne perspektywy stwarza również sektor stoczniowy.