Ekologiczny transport. Nowe wyzwania dla branży

transport z Grecji do Polski

Współczesne firmy transportowe stanęły przed wyzwaniem zrównoważonego rozwoju. Kierunek oznacza redukcję szkodliwego wpływu działalności na środowisko naturalne. Jest to trudne i wymagające zadanie, ponieważ transport na dużą skalę związany jest z dużą emisją gazów cieplarnianych. Rozwiązaniem jest staranne i proekologiczne planowanie przejazdów i optymalizacja procesów logistycznych.

Zielony łańcuch dostaw. Na czym polega?

Dobrą praktyką jest organizacja zielonego łańcucha dostaw. Zasada polega na takiej optymalizacji wszystkich procesów logistycznych związanych z transportem, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku. Głównym celem jest redukcja wytwarzania gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zużycia wody i energii. Dostosowanie się do ekologicznych zaleceń wymaga od firm dużo zaangażowania, jest to jednak kierunek  przyszłości całej branży. Na czym polega zielony łańcuch dostaw?

Podstawowym założeniem zielonego łańcucha jest optymalizacja planowanych tras przejazdu, realizowana m.in. poprzez redukcję pustych przejazdów oraz odpowiednie dobranie pojazdu w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zużycia surowców naturalnych. Istotny jest również dobór dostawców oraz miejsc magazynowania towarów, tak aby łańcuch dostaw był płynny, a przewóz wykorzystany w obie strony. Zadanie ułatwia automatyzacja floty transportowej oraz proekologiczne działania skierowane do klientów oraz przewoźników.

Zadania logistyki zwrotnej

Innym ważnym aspektem wprowadzania ekologicznych rozwiązań do transportu jest tzw. logistyka zwrotna. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie wpływu branży na środowisko. Logistyka zwrotna obejmuje szereg takich działań, jak recycling i refreshing towarów oraz ponowne przywrócenie ich do obiegu. Celem jest zmniejszenie nadwyżek w magazynach oraz emisji wynikającej ze zwrotów od klientów. W realizacji zadania pomaga budowa ekologicznych magazynów, ekologiczne opakowania (tam, gdzie to możliwe) oraz redukcja ilości towaru przeznaczonego do utylizacji.

Istnieje wiele sposobów wdrożenia proekologicznych rozwiązań w działalności transportowej. Świadomi ekologicznej odpowiedzialności oraz coraz większej świadomości społecznej związanej z ochroną środowiska, dokładamy wszelkich starań, aby organizowane przez nas transporty były, jak najlepiej zoptymalizowane pod względem trasy oraz planu, a także dbamy zgodność naszej floty z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. Wszystkie pojazdy spełniają normę EURO 5.