Transport chłodniczy – co to jest i na czym polega?

przewóz towarów grecja

Nie każdy typ towaru można przewozić w dowolny sposób. Istnieją produkty i surowce, które nie powinny być narażone na kontakt z wyższą temperatura podczas transportu. W takich przypadkach stosuje się transport chłodniczy. Co to jest i na czym polega taka usługa?

Co to jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy polega na przewożeniu ładunków w odpowiednio niskiej temperaturze. Dotyczy to zwłaszcza produktów spożywczych, takich jak mrożonki, mięso, nabiał czy owoce i warzywa. Transport chłodniczy jest także wykorzystywany do przewozu leków oraz produktów z branży chemicznej i kosmetycznej. Przewóz chłodniczy ze względu na swoją specyfikę różni się od standardowego transportu. Jego organizacja jest znacznie bardziej skomplikowana pod względem logistycznym oraz wymaga rozwiązań technologicznych zabezpieczających towar na czas przewozu.

Jakie towary są przewożone w chłodniach?

Przewóz chłodniczy wykorzystywany jest do przewozu towarów, które od momentu wyprodukowania, aż do chwili trafienia w ręce klienta końcowego, muszą przebywać niezmienienie w niskiej temperaturze. Maksymalne temperatury dla produktów spożywczych zostały określone w międzynarodowej umowie ATP. Również transport kosmetyków i leków podlega ścisłym regulacją w zakresie temperatury, które gwarantują, że dotrą do konsumentów bez szkody dla jakości i zdrowia. Oprócz temperatury chłodnie powinny posiadać odpowiednią wilgotność powietrza. Jakie towary przewożone są w chłodniach? Są to m.in.:

  • żywność pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
  • wyroby cukiernicze
  • półprodukty farmaceutyczne
  • leki
  • kosmetyki
  • środki rolnicze
  • rośliny i grzyby
  • napoje
  • ładunki niebezpieczne

Jak przebiega transport chłodniczy?

Do realizacji usługi transportu chłodniczego niezbędne są specjalne pojazdy, czyli chłodnie. Wyróżnia się kilka typów chłodni. Jednym z nich jest dopplestock, czyli pojazd, który pozwala umieścić towar na dwóch poziomach. Chłodnia z grodzią pozwala odseparować dwie części komór chłodniczych i w każdej z nich ustawić inną temperaturę, dzięki czemu podczas transportu można przewozić produkty o różnych wymogach. Jeszcze innym typem pojazdu są tzw. izotermy, czyli samochody transportowe, których wnętrze jest wykonane z materiałów izolacyjnych, umożliwiających podtrzymywanie niskich temperatur.

Pojazdy wykorzystywane do transportu chłodniczego muszą być wyposażone w odpowiednie agregaty, umożliwiające zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgoci podczas transportu. Innym wyróżnikiem jest termograf, czyli specjalistyczne urządzenie zamontowane w środku pojazdu, które nieustannie monitoruje poziom temperatury. Na bezpieczeństwo przejazdu wpływa także odpowiednio zorganizowany proces logistyczny oraz wybór doświadczonego przewoźnika.