Współpraca w dziedzinie transportu bez emisji trwa nadal

transport z Grecji

W roku 2022 Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben nawiązały porozumienie o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężarowego. Mniej niż rok po dostarczeniu pierwszego elektrycznego ciągnika w Polsce, flota pojazdów Grupy Raben rozszerza się.

Pierwsze miesiące eksploatacji elektrycznego ciągnika Volvo FM, obsługującego fabrykę IKEA w Zbąszynku, potwierdziły, że zeroemisyjny transport jest rzeczywistą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów i nie wpływa negatywnie na ciągłość dostaw. W związku z redukcją emisji CO2 i zwiększeniem komfortu pracy kierowców, IKEA Industry i Grupa Raben postanowiły zwiększyć flotę elektrycznych ciągników o dwie kolejne jednostki.

Elektryfikacja ciężarówek jest kluczowym krokiem w realizacji zeroemisyjnego transportu, co przyspiesza osiągnięcie strategicznego celu IKEA, aby stać się firmą przyjazną dla klimatu jeszcze w tej dekadzie. Plan zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych z każdego transportu produktów o 70% do 2030 roku, a następnie osiągnięcie całkowicie zeroemisyjnego transportu dziesięć lat później.

W 2022 roku IKEA Industry Zbąszynek rozpoczęła pilotażowy projekt zeroemisyjnego transportu między swoimi zakładami produkcyjnymi. Aktualnie elektryczne ciężarówki realizują 12 tras dziennie przez 6 dni w tygodniu, pokonując dystans 12 km między fabrykami w Zbąszynku i Babimoście.

Ciężarówki są ładowane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. IKEA Industry zainwestowała w pięć własnych stacji ładowania: dwie o mocy 150 kW w zakładach w Zbąszynku i Babimoście oraz trzy o mocy 43 kW na parkingu buforowym. Zainstalowano także transformator do obsługi stacji ładowania, a cały proces przygotowania infrastruktury trwał około 12 miesięcy. Obecnie IKEA Industry przygotowuje się do otwarcia dwóch kolejnych punktów ładowania na terenie zakładu w Zbąszynku, które będą dostępne od września tego roku.

Wierzymy, że aby osiągnąć nasze cele i rzeczywiście wpłynąć na środowisko, musimy działać teraz. Zrównoważone rozwiązania są niezbędne dla naszego trwałego rozwoju. Elektryfikacja transportu pomiędzy naszymi fabrykami jest wciąż w fazie testów, ale podejmujemy próby i stopniowo zwiększamy skalę działań, monitorując ich efekty. Współpraca jest kluczowa, ponieważ dekarbonizacja branży transportowej jest możliwa tylko poprzez wspólne wysiłki – powiedziała Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektorka Zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.