Jak wejść na Rynek Grecki?

Import z Grecji do Polski

Rynek Grecki to ciekawy obszar ekspansji dla polskich przedsiębiorców. Niewielki stopień nasycenia w połączeniu z dynamicznym rozwojem sprawia, że próg wejścia jest ciągle niski, a firmy mogą w krótkim czasie liczyć na spory zysk. Przedstawiamy specyfikę Rynku Greckiego i zwracamy uwagę na główne obszary wymiany handlowej z Polską.

Eksport z Polski do Grecji

Według statystyk z Krajowej Izby Gospodarczej wartość eksportu Polski wyniosła w ubiegłym roku 225,5 mld euro. Najwięcej produktów importowanych było z Niemiec oraz innych krajów Unii Europejskiej, wśród których wyróżnić można Francję, Holandię ora Włochy. Udział eksportu towarów z Grecji stanowił jedynie 0,4% wartości, co pokazuje, że jest to kierunek stwarzający możliwości dla nowych podmiotów z różnych branży.

Największe możliwości w zakresie eksportu do Grecji stwarza branża HO.RE.CA. To w końcu właśnie turystyka jest jednym z najważniejszych filarów greckiej gospodarki, a potrzeby związane z wyposażeniem hoteli i restauracji stwarzają korzystne warunki do wejścia na rynek dla nowych podmiotów. Wśród towarów eksportowanych z Polski do Grecji na pierwszym miejscu znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mięso oraz mleko. Eksportowany jest również cukier oraz wyroby cukiernicze.

Grecy chętnie kupują również importowany z Polski sprzęt AGD, jak pralki, chłodziarki czy zamrażarki oraz maszyny przemysłowe i pojazdy samochodowe. Zainteresowaniem cieszą się zarówno gotowe urządzenia, jak i osobne części. Dotyczy to zwłaszcza towarów związanych z przemysłem stoczniowym, który jest ważnym obszarem obustronnej wymiany handlowej.

Import z Grecji do Polski

Wśród towarów eksportowanych przez Grecję w największej ilości znajdują się głównie artykuły rolnicze i spożywcze. Grecka oliwa, oliwki i wino cieszą się uznaniem na całym świecie, dzięki czemu chętnie kupowane są zarówno przez restauratorów, jak i sieci sklepów spożywczych. Osobną kategorię stanowią produkty chemiczne, przemysłowe oraz petrochemiczne. Grecja słynie także z wysoko rozwiniętego przemysłu stoczniowego.

Jak pokazują dane, to właśnie statki są najczęściej importowanym z Grecji do Polski towarem. Największą grupę stanowią duże statki towarowe oraz promy pasażerskie, ale sprowadzane są również lżejsze łodzie. Do Polski importowane są również greckie leki oraz inne apteczne środki farmaceutyczne. Osobną grupę stanowią substancje chemiczne o przeznaczeniu laboratoryjnym i chemia domowa.

W Polsce zainteresowaniem cieszą się również towary luksusowe greckiego pochodzenia. Dotyczy to zarówno kosmetyków na bazie greckiej oliwy i olejków kamforowych, jak i galanterii skórzanej. Niewielki stopień nasycenia polskiego rynku tymi towarami sprawia, że może być to dobry pomysł na biznes dla nowych podmiotów.