Innowacje od DAF – Pełna paleta unowocześnionych systemów bezpieczeństwa czynnego

import Grecja

DAF Trucks kontynuuje rozwijanie swojej przodującej oferty rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i komfort kierowców we wszystkich modelach DAF nowej generacji, wprowadzając kompletny zestaw nowych, fabrycznie montowanych zaawansowanych układów wspomagających kierowcę (ADAS).

Od stycznia 2024 roku, te nowe systemy staną się standardowym wyposażeniem we wszystkich modelach DAF XB, XD, XF, XG i XG+.

Innowacyjny system awaryjnego hamowania (znany jako Advanced Emergency Braking System, AEBS) najnowszej generacji jest wyposażony w radar i kamerę, co pozwala na wykrywanie niechronionych użytkowników dróg przed pojazdem.

Funkcja Drive-off assist wykorzystuje dodatkowy radar do identyfikacji szczególnie narażonych uczestników ruchu i informuje kierowcę o ich bliskości, szczególnie gdy pojazd porusza się z niską prędkością.

Układ Event Data Recorder gromadzi obrazy i dane po aktywowaniu alarmu hamowania z użyciem układu AEBS.

DAF Side & Turn Assist ostrzega kierowcę o obecności pieszych, rowerzystów i innych pojazdów w martwych polach aż do tylnej krawędzi przyczepy.

Co więcej, każdy nowy model DAF nowej generacji wyposażony jest w układ Speed Limit Recognition, który informuje kierowcę o bieżących ograniczeniach prędkości i ostrzega w przypadku ich przekroczenia.

Lane Departure Warning System pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji, powiadamiając kierowcę o potencjalnych niezamierzonych zmianach pasa ruchu.

Nowa kamera cofania przedstawia obraz z tyłu pojazdu na wyświetlaczu w kabinie.

Opcjonalny Asystent świateł drogowych automatycznie wyłącza światła drogowe w obecności innych pojazdów nadjeżdżających z przeciwka lub jadących przed nami.

Funkcja sygnału zatrzymania awaryjnego, znana z wcześniejszych modeli DAF, ostrzega innych uczestników ruchu poprzez miganie świateł awaryjnych w przypadku gwałtownego zmniejszenia prędkości pojazdu.

Dodatkowo, wprowadzono nowe cechy, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo kierowcy.

System DAF Drowsiness Detection ocenia czujność kierowcy i sugeruje przerwę, gdy jest to konieczne.

Dostępny jest również system przygotowania pod blokadę alkoholową, który ułatwia montaż urządzenia, umożliwiającego uruchomienie silnika tylko w przypadku uzyskania negatywnego wyniku badania alkotestem.

Patrick Dean, członek zarządu i główny inżynier firmy DAF, podkreślił, że DAF nadal wytycza kierunek w dziedzinie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Unikalna widoczność bezpośrednia i pośrednia, wytrzymała kabina i wiodąca ergonomia są teraz wzbogacane o pełen zestaw zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, co umacnia pozycję DAF jako lidera w dziedzinie bezpieczeństwa. To ma kluczowe znaczenie nie tylko dla właścicieli i kierowców serii modeli DAF nowej generacji, ale także przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Nowe technologie, które stają się standardem od stycznia, stanowią nowy standard w dziedzinie bezpieczeństwa transportu drogowego.