Zalety transportu drogowego

eksport grecja

Mimo rozwoju innych gałęzi transport drogowy wciąż jest najczęściej wybieranym sposobem transportu wśród firm importujących i eksportujących towary za granicę (jak chociażby eksport do Grecji). Co wpływa na popularność transportu drogowego oraz jakie są jego mocne strony i zalety?

Konkurencyjna cena

Szukając sposobu przewozu towarów, zainteresowane firmy analizują różne rodzaje transportu oraz ich warianty cenowe, które charakteryzują się nieraz dużą rozpiętością. Transport drogowy wyróżnia się ze względu na relatywnie niskie koszty oraz atrakcyjne ceny. Przyczynia się do tego fakt, że ceny paliwa oraz ropy są znacznie niższe niż w przypadku transportu lotniczego lub drogą. Na cenę mają również wpływ niskie koszty eksploatacji pojazdów. Potencjalne naprawy lub modernizacja pojazdów drogowych jest znacznie tańsza niż analogiczne prace w przypadku samolotów lub statków transportowych.

Elastyczne podejście

Transport drogowy daje możliwość przewozu towarów zarówno na krótkich, jak i długich trasach. W zależności od miejsca dowozu oraz ilości towarów firmy transportowe opracowują najkorzystniejszą trasę i dobierają najdogodniejszy dla klienta termin. Rozbudowany system dróg umożliwia samochodom transportowym dostęp do miejscowości, które nie posiadają dworca kolejowego lub lotniska. Klient tym samym korzysta z usług tylko jednego przewoźnika, który dostarcza jego towar z bezpośrednio z magazynu do ustalonego miejsca.

Szeroki wybór firm transportowych

Transport drogowy posiada swoje długie tradycje, a co za tym idzie, ilość podmiotów na rynku świadczących podobne usługi jest duża. Szeroki wybór firm transportowych umożliwia klientom wybór sprawdzonej i godnej zaufania firmy z licznymi referencjami, które można łatwo sprawdzić w Internecie. Profesjonalne firmy transportowe posiadają własne floty oraz pojazdy spełniające określone normy europejskie.

Specjalizacja

Istnieją też firmy transportowe specjalizujące się w przewozie specyficznych  gatunków towarów, jak żywność, zwierzęta czy towary kruche. Osobną kategorią są firmy specjalizujące się w transporcie towarów do danego kraju. Taki typ specjalizacji oznacza perfekcyjną znajomość dróg oraz lokalnych magazynów i pośredników, a w efekcie bezpieczniejszy transport i wyższą jakość zleconej usługi.

Uzupełnienie innych środków transportu

Transport drogowy to także doskonale uzupełnienie innych środków transportu. Ze względu na wspomnianą wyżej elastyczność, samochody dotrą wszędzie tam, gdzie jest to niemożliwe dla samolotu, pociągu lub statku. W praktyce mało który transport lotniczy lub wodny zostaje sfinalizowany przez jednego przewoźnika. Zarówno na lotnikach, jak i w portach podstawiane są samochody, które wiozą ładunek dalej, na wskazane przez klienta miejsce.